Gürcistan’da Araç Alım Satımı

Ülkemize sınır komşusu olan Gürcistan genellikle Doğu Karadeniz tarafında ikamet eden girişimci, yeni iş sahibi olmak isteyenler için çok cazip bir iş sunuyor. Bunu öğrenen Girişimciler de hemen Gürcistan Batum’a giderek bir işletme açmaya karar veriyor. Son birkaç yıldır Gürcistan ve Batum’da araçların fiyatları herkesi şaşırtıyor. Doğal olarak neden 20.000 liralık arabaya 50.000 TL verip alalım diyenler haklı olarak çıkıyor.

Geleceği olan bir ülkede iş kurup 6 ay süre ile orada ikamet eden Türk girişimciler, bu süre zarfında araç alımları yapıyor bol miktarda ve daha sonra Türkiye’ye dönüp, aldıkları araçlar ile 6 ay oturma izinleri oluyor.

Örnek verecek olursak, Batum’dan 2 adet araba alıyor ve Türkiye’ye diğer aracı sokup diğer aracı da Gürcistan’da bırakıyor ve daha sonra oturum izni sonlandıktan sonra Batum’a dönüp giriş çıkış yapıyor ve diğer aracını da Türkiye’ye getiriyor. Bu yüzden Gürcistan bu tür giriş çıkışları tam anlamı ile takip etmediği için katı olmayan kuralları olarak tanınan bir ülke durumuna da düşüyor.

Almanya ülkesinde hurdaya çıkan araçlara yakın cennete dönmüş komşumuz, sınırda bulunan Türklerinde lüks araç ihtiyaçlarını karşılıyor. Türkiye’deki ikinci el satış fiyatı 40 bin Eurolara çıkan 2010 model bir Mercedes E 200 ,’ü, Gürcistan Batum’dan 40 bin TL’ye almanız mümkün oluyor.

Gürcistan vatandaşlarının kullandıkları otomobiller ağırlıklı olarak  yaş ortalaması 16 oluyor. Bmw, Mercedes, Chevrolet, Porsche, Mercedes ve diğer markalar. Almanya ömrünü tamamlamış olan araçlarını eski Doğu Blokları, Kafkas Ülkeleri, Afrika ve Türkiye Ülkelerine satıyor. Bu rakamların yılda 500 bine çıktığı da söyleniyor.

yabanci-plakali-araba-alma